产品货号:
Z26470
中文名称:
SETD1A抗体
英文名称:
Anti-SETD1A Antibody
产品规格:
50μl|100μl|150μl
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-SETD1A Antibody |
| 指标别名 | SET domain containing 1A;histone lysine methyltransferase;EPEDD;KMT2F;NEDSID;Set1;Set1A;SETD1A |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human,mouse,rat |
| 应用范围 | WB,IHC,IF,ELISA |
| 基因名称 | SETD1A |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 免疫原 | E.coli-derived human hSET1/SET1/SETD1A recombinant protein (Position:D8-K153). |
| 实际分子量 | 186KD |
| 成分 | 500μg/mL antibody with PBS,0.02% NaN3,1mg BSA and 50% glycerol. |
| 纯化方式 | Immunogen affinity purified. |
| 浓度 | 500μg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | 12 months from date of receipt,-20℃ as supplied.6 months 2 to 8℃ after reconstitution.Avoid repeated freezing and thawing. |
| 背景资料 | Histone-lysine N-methyltransferase SETD1A is an enzyme that in humans is encoded by the SETD1A gene.It is mapped to 16p11.2.The protein encoded by this gene is a component of a histone methyltransferase (HMT) complex that produces mono-,di-,and trimethylated histone H3 at Lys4.Trimethylation of histone H3 at lysine 4 (H3K4me3) is a chromatin modification known to generally mark the transcription start sites of active genes.The protein contains SET domains,a RNA recognition motif domain and is a member of the class V-like SAM-binding methyltransferase superfamily. |
| Uniprot ID | O15047 |
| 基因名全称 | SET domain containing 1A,histone lysine methyltransferase |
| 蛋白名全称 | Histone-lysine N-methyltransferase SETD1A |
| 推荐稀释比 | Western blot(WB) 1:500~2000 Immunohistochemistry(Paraffin-embedded Section) 1:50~400 Immunofluorescence (IF) 1:50~400 (ELISA): 1:100~1000 (Boiling the paraffin sections in 10mM citrate buffer,pH6.0,or PH8.0 EDTA repair liquid for 20 mins is required for the staining of formalin/paraffin sections.) Optimal working dilutions must be determined by end user. |
相关搜索:SETD1A抗体,SETD1A多抗,Anti-SETD1A Antibody
